Naše STA a připravenost na DVB-T2

Vážení obyvatelé domu,

v poslední době se množí dotazy zda je naše STA (společná televizní anténa) připravena pro příjem DVB-T2. Naše STA se skládá z pěti nepropojených celků tedy každý vchod má svoji STA. Anténa je zapojena do hvězdy tedy do každé bytové jednotky vede vlastní koaxiální kabel značky CAVEL. Srdcem každé naší STA je multiswitch EMP-Centauri 17/26. Vstupem toho switche je 17 kabelů (4 x satelitní quad LNB a jeden kabel z antén pro pozemní vysílání). Antény pro pozemní vysílání jsou dvě Yagi antény. Jedna malá vertikálně polarizovaná směrovaná na žižkovský vysílač a druhá větší horizontálně polarizovaná směrovaná na vysílač cukrák (problémem naši polohy je bohužel stejný směr obou těchto vysílačů). Protože naše STA nemá kanálové vložky ani zesilovače není ji třeba přestavovat na jiné kanály. Nemáme osazeny ani žadné filtry krom fitru na odrušení LTE signálu z vysílače vodafonu na naši střeše. Naše STA není nutno jakkoliv upravovat pro přechod na DVB-T2.

Jinou věcí je připravenost Vašich televizních přijímačů. V našem domě je televizní signál přijímán více způsoby:

  1. IPTV A1M od PlanetA (nesouvisí s naší STA) DVB-T2 není třeba vůbec řešit
  2. IPTV Centrio od CentroNet (nesouvisí s naší STA) DVB-T2 není třeba vůbec řešit
  3. Kabelová UPC od Vodafone (nesouvisí s naší STA) DVB-T2 není třeba vůbec řešit
  4. Satelitní STA, tedy DVB-S2 kabel do TV nebo Settop boxu jde z horního prostředního šroubovacího konektoru Vaši STA zásuvky (u dveří)
  5. Pozemní vysílání DVB-T2 kabel do TV nebo Settop boxu jde z levého konektoru Vaší STA zásuvky (u dveří). Pouze zde se je třeba ověřit připravenost Vašeho přijímače na nové digitální vysílání DVB-T2
  6. Brzy přibude další možnost IPTV od společnosti T-Mobile (službu bude možné připojit do magenty u těch co mají mobilního operátora T-Mobile)

Pokud máte připojení z bodu 5. ověřte připravenost na výsílání tak, že na kanálech české televize hledejte v pravém horním rohu vykřičník. Pokud jste tento symbol na kanálech ČT po 1.11.2019 nikdy neviděli nebude se Vás týkat vypínání multiplexu ČT které bude ukončeno 27.11.2019. Pokud vykřičník vidíte pak se pokuste přeladit TV nebo Settop box na jiný kanál kde piktogram není, pokud nenaladíte programy ČT bez piktogramu Vaše TV nebo Settop box nepodporuje DVB-T2 a je třeba koupit novou TV nebo nový Settop box s označením DVB-T2 HEVC.

Tedy je i možné že máte nové zařízení podporující DVB-T2 ale jste naladěni na kanál který se bude vypínat a tedy i vidíte v pravém horním rohu vykřičník. Je třeba přeladit na přechodové kanály nebo počkat a přeladit až po 27.11.2019 pokud by programy neběžely.